Plugins - All in One SEO – Best WordPress SEO Plugin – Easily Improve SEO Rankin - en to fa translation catalogue (932 entries)

en: Week
fa: هفته

en: Volunteer
fa: داوطلب

en: Visual Arts Event
fa: رویداد هنرهای تجسمی

en: Theater Event
fa: رویداد تئاتر

en: Temporary
fa: موقت

en: Sports Event
fa: ‫رویداد ورزشی

en: Social Event
fa: ‫رویداد اجتماعی

en: Search Schema
fa: جستجوی اسکیما

en: Screening Event
fa: ‫رویداد نمایشی

en: Scheduled
fa: برنامه ریزی شده

en: Sale Event
fa: ‫رویداد فروش ویژه

en: Rescheduled
fa: برنامه ریزی شده

en: Publication Event
fa: ‫رویداد انتشاراتی

en: Professional Certificate
fa: مدرک حرفه ای

en: Postponed
fa: به تعویق افتاد

en: Part Time
fa: پاره وقت

en: Other
fa: کلمات کلیدی دیگر

en: Music Event
fa: ‫رویداد موسیقیایی

en: Moved Online
fa: به رویداد آنلاین تبدیل شد

en: Literary Event
fa: ‫رویداد ادبی

en: Intern
fa: کارآموز

en: Hour
fa: ساعت

en: High School
fa: دبیرستان

en: Full Time
fa: تمام وقت

en: Food Event
fa: ‫رویداد غذایی

en: Festival
fa: جشنواره

en: Exhibition Event
fa: ‫رویداد نمایشگاهی

en: Education Event
fa: ‫رویداد تحصیلی

en: Delivery Event
fa: ‫رویداد زمان تحویل

en: Dance Event
fa: ‫رویداد رقص

en: Contractor
fa: پیمانکار

en: Comedy Event
fa: ‫رویداد کمدی

en: Childrens Event
fa: ‫رویداد مربوط به کودکان

en: Cancelled
fa: لغو شده

en: Business Event
fa: ‫رویداد شغلی

en: Associate Degree
fa: فوق دیپلم

en: Annual
fa: سالانه

en: Your Templates
fa: قالب های شما

en: Visit Site
fa: بازدید از سایت

en: Video
fa: ویدئو

en: Service
fa: سرویس

en: Select Site
fa: انتخاب سایت

en: Search Results Page
fa: صفحه نتایج جستجو

en: Path
fa: مسیر

en: Music Group
fa: گروه موسیقی

en: Music Album
fa: آلبوم موسیقی

en: Music
fa: موسیقی

en: Job Posting
fa: آگهی استخدام

en: items per page
fa: موارد در هر صفحه

en: How To
fa: چگونه

en: Event
fa: رویداد

en: Deactivate License
fa: غیرفعال کردن مجوز

en: Dataset
fa: مجموعه داده

en: Checkout Page
fa: صفحه پرداخت

en: Activate License
fa: فعالسازی لایسنس

en: About Page
fa: صفحه درباره ما

en: Author URL
fa: آدرس نویسنده

en: Software
fa: نرم افزار

en: Website Name
fa: صفحه اصلی وبسایت

en: description
fa: توضیح

en: Title Case
fa: تغییر حروف بزرگ و کوچک به مانند عنوان های انگلیسی

en: Lower Case
fa: مورد پایین

en: Filename
fa: نام فایل

en: Caption
fa: عنوان

en: Apostrophe (')
fa: آپوستوروف (')

en: Alt Tag
fa: نام جایگزین

en: Edit HTML Anchor:
fa: ویرایش نقطه اتصال HTML:

en: Are you sure you want to delete this link?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این پیوند را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to delete these links?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید همه این پیوندها را حذف کنید؟

en: Add a heading block below to begin generating the Table of Contents.
fa: برای ایجاد جدول مطالب یک عدد بلاک سربرگ در زیر اضافه کنید.

en: Word balance
fa: میزان پراکندپی لغت

en: Write a question...
fa: یک سؤال بنویسید

en: Write an answer...
fa: یک پاسخ بنویسید

en: Needs improvement
fa: به بهبود نیاز دارد

en: Not Enough Words
fa: تعداد لغت ناکافی

en: Reduce Word Count
fa: تعداد لغات را کاهش دهید

en: Reorder
fa: چینش مجدد

en: Too Many Words
fa: تعداد لغات بیش از اندازه است

en: Who should use AIOSEO?
fa: چه کسانی می بایست از AIOSEO استفاده کنند؟

en: Table of Contents Settings
fa: تنظیمات جدول محتوا

en: Title Wrapper
fa: پوشش عنوان

en: To let search engines know which profiles are associated with this site, enter them below:
fa: پروفایل هایی که می خواهید به موتور های جستجو اجازه بدهید ارتباط آنها با این سایت را بدانند را در زیر وارد کنید:

en: Want to get the most out of Clarity? Integrate Clarity with Google Analytics using MonsterInsights today!
fa: آیا به دنبال بهتری شفاف سازی برای مطالب خود می باشید؟ همین امروز آنها را با استفاده از پلاگین MonsterInsight در قسمت تجزیه و تحلیل گوگل وارد کنید

en: Yes, count me in!
fa: بله، روی من حساب کن.

en: Meta Description
fa: توضیحات متا

en: List Style
fa: استایل لیست

en: FAQ Options
fa: تنظیمات پرسش متداول

en: Done
fa: انجام شد

en: Parent Term
fa: شرط والد

en: Open Your RSS Feed
fa: خوراک RSS خود را باز کنید

en: Store
fa: فروشگاه

en: VAT ID:
fa: شناسه مالیات بر ارزش افزوده:

en: Zip Code
fa: کد پستی

note: Translators: 1 - The singular label for the current post type.
en: View %1$s
fa: مشاهده %1$s

note: Translators: 1 - The post type plural name.
en: Total %1$s
fa: مجموع %1$s

en: Personal Options
fa: گزینه های شخصی

en: Okay
fa: باشه

en: Import from CSV
fa: درون ریزی از CSV

en: Follow on YouTube
fa: ما را در یوتیوب دنبال کنید

note: Translators: 1 - A noun for something that's being edited ("Post", "Page", "Article", "Product", etc.).
en: Edit %1$s
fa: ویرایش %1$s

en: Delete Page
fa: حذف صفحه

en: Customer Data
fa: اطلاعات مشتری

en: Current Score
fa: امتیاز کنونی

en: Atom Feed
fa: ورودی های اتم

en: AIOSEO Local - Business Info
fa: AIOSEO محلی - اطلاعات تجاری

en: Add Page
fa: افزودن صفحه

en: Sample description for media.
fa: نمونه توضیحات برای رسانه ها.

en: Description for the current media file.
fa: شرح پرونده رسانه فعلی.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Hey, we noticed you have been using %1$s for some time - that’s awesome! Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
fa: هی، من متوجه شدم که شما با استفاده از %1$s برای مدتی - که عالی است! آیا می توانید لطفا به من یک لطف بزرگ و آن را رتبه 5 ستاره در وردپرس برای کمک به ما گسترش کلمه و افزایش انگیزه ما؟

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post type name.
en: %1$s %2$s %3$s Feed
fa: %1$s %2$s %3$s خوراک

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Search query.
en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
fa: %1$s %2$s نتایج جست‌وجو برای  &#8220;%3$s&#8221; خوراک

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Author name.
en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
fa: %1$s %2$s خوراک نوشته‌های %3$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Term name, 4: Taxonomy singular name.
en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
fa: خوراک %1$s %2$s %3$s %4$s

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Tag name.
en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
fa: %1$s %2$s %3$s تگ فید

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Category name.
en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
fa: %1$s %2$s %3$s رده خوراک

note: Translators: 1 - Blog name, 2 - Separator (raquo), 3 - Post title.
en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
fa: %1$s %2$s %3$s خوراک نظرات

en: Installs OptinMonster
fa: نصب OptinMonster

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Overview
fa: جدول کلی %s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %s Setup
fa: %s راه اندازی

en: View supported browsers
fa: مشاهده مرورگرهای پشتیبانی شده

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: You are using a browser which is no longer supported by %1$s. Please update or use another browser in order to access the plugin settings.
fa: شما از مرورگری استفاده می کنید که دیگر توسط یک مرورگر پشتیبانی %1$s. لطفا به روز رسانی و یا استفاده از مرورگر دیگر به منظور دسترسی به تنظیمات پلاگین.

en: Your browser version is not supported
fa: نسخه مرورگر شما پشتیبانی نمی شود

en: Resolve This Issue
fa: حل و فصل این موضوع

note: Translators: 1 - "AIOSEO".
en: Copy the error message above and paste it in a message to the %1$s support team.
fa: پیام خطا را در بالا کپی کرده و در پیامی به تیم پشتیبانی %1$s کنید.

note: Translators: 1 - Line break HTML tag, 2 - "AIOSEO".
en: There seems to be an issue running JavaScript on your website. %1$s%2$s is built with JavaScript to give you the best experience possible.
fa: به نظر می رسد یک مسئله در حال اجرا جاوا اسکریپت در وب سایت شما وجود دارد. %1$s %2$s جاوا اسکریپت ساخته شده است تا بهترین تجربه ممکن را به شما بدهد.

en: Ooops! It Appears JavaScript Didn’t Load
fa: اووووووو به نظر می رسد جاوا اسکریپت بارگذاری نشد

note: Translators: 1 - The sitemap name, 2 - The current page.
en: %1$s Sitemap %2$s
fa: %1$s نقشه %2$s

en: Open Graph
fa: باز کردن نمودار

en: Link selected.
fa: لینک انتخاب شد.

en: Insert/edit link
fa: پیوند درج / ویرایش

en: Got It!
fa: فهمیدم!

en: Delete Link
fa: پاک کردن لینک

en: other domains
fa: دامنه های دیگر

en: Total Links
fa: مجموع لینک ها

en: External Links
fa: لینک های خارجی

en: External
fa: خارجی

en: Domain
fa: دامنه

en: Yes, I want to delete this link
fa: بله , میخواهم این لینک را حذف کنم

en: No items found.
fa: هیچ آیتمی پیدا نشد

en: Are you sure you want to delete this page?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این صفحه را حذف کنید؟

en: Orphaned Posts
fa: های یتیم

en: Affiliate Links
fa: لینک های مشارکت(بازاریابی)

en: Linking Opportunities
fa: پیوند فرصت ها

en: Link Suggestions
fa: پیشنهادات لینک

en: Affiliate
fa: بازاریاب

en: Connect with your visitors after they leave your website with the leading web push notification software. Over 10,000+ businesses worldwide use PushEngage to send 15 billion notifications each month.
fa: ارتباط با بازدید کنندگان خود را پس از آنها را ترک وب سایت خود را با پیشرو وب فشار نرم افزار اطلاع رسانی. بیش از 10،000 + کسب و کار در سراسر جهان استفاده از PushEngage برای ارسال 9 میلیارد اطلاعیه در هر ماه.

en: Easily display YouTube videos on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to embed live streams, video filtering, ability to combine multiple channel videos, and more.
fa: ویدیوهای یوتیوب را بدون نوشتن هیچ کدی در سایت وردپرس خود به راحتی نمایش می دهند. همراه با طرح بندی های متعدد، توانایی جاسازی جریان های زنده، فیلتر ویدئو، توانایی ترکیب فیلم های کانال های متعدد، و بیشتر.

en: Easily display Twitter content in WordPress without writing any code. Comes with multiple layouts, ability to combine multiple Twitter feeds, Twitter card support, tweet moderation, and more.
fa: به راحتی محتوای توییتر را در وردپرس بدون نوشتن هیچ کدی نمایش می دهد. همراه با طرح بندی های متعدد، توانایی ترکیب فیدهای متعدد توییتر، پشتیبانی از کارت توییتر، اعتدال توییت، و بیشتر.

en: Easily display Instagram content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to show content from multiple accounts, hashtags, and more. Trusted by 1 million websites.
fa: به راحتی محتوای اینستاگرام را بدون نوشتن هیچ کدی در سایت وردپرس خود نمایش می دهد. همراه با قالب های متعدد، توانایی نشان دادن محتوا از حساب های متعدد، هشتگ ها، و بیشتر. مورد اعتماد 1 میلیون وب سایت.

en: Easily display Facebook content on your WordPress site without writing any code. Comes with multiple templates, ability to embed albums, group content, reviews, live videos, comments, and reactions.
fa: به راحتی محتوای فیس بوک را در سایت وردپرس خود بدون نوشتن هیچ کدی نمایش می دهد. همراه با قالب های متعدد، توانایی جاسازی آلبوم ها، محتوای گروه، بررسی ها، فیلم های زنده، نظرات، و واکنش ها.

en: Turn your website visitors into brand ambassadors! Easily grow your email list, website traffic, and social media followers with the most powerful giveaways & contests plugin for WordPress.
fa: به نوبه خود بازدید کنندگان وب سایت خود را به سفیران نام تجاری! به راحتی رشد لیست ایمیل خود را, ترافیک وب سایت, و پیروان رسانه های اجتماعی با قدرتمندترین giveaways & contests پلاگین برای وردپرس.

en: Boost your sales and conversions by up to 15% with real-time social proof notifications. TrustPulse helps you show live user activity and purchases to help convince other users to purchase.
fa: افزایش فروش و تبدیل خود را تا 15٪ با اعلان های اثبات اجتماعی در زمان واقعی. TrustPulse به شما کمک می کند تا فعالیت و خرید کاربر زنده را نشان می دهد تا به متقاعد کردن کاربران دیگر برای خرید کمک کند.

en: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. Create custom landing pages without writing code, connect them with your CRM, collect subscribers, and grow your audience. Trusted by 1 million sites.
fa: The fastest drag & drop landing page builder for WordPress. ایجاد صفحات فرود سفارشی بدون نوشتن کد، اتصال آنها با CRM خود، جمع آوری مشترکان، و رشد مخاطبان خود را. مورد اعتماد 1 میلیون سایت.

en: The leading WordPress analytics plugin that shows you how people find and use your website, so you can make data driven decisions to grow your business. Properly set up Google Analytics without writing code.
fa: پیشرو وردپرس پلاگین تجزیه و تحلیل است که به شما نشان می دهد که چگونه مردم پیدا کردن و استفاده از وب سایت خود را، بنابراین شما می توانید داده ها رانده تصمیم گیری برای رشد کسب و کار خود را. به درستی راه اندازی گوگل تجزیه و تحلیل بدون نوشتن کد.

en: The best drag & drop WordPress form builder. Easily create beautiful contact forms, surveys, payment forms, and more with our 1000+ form templates. Trusted by over 6 million websites as the best forms plugin.
fa: به راحتی ایجاد فرم های تماس زیبا، نظرسنجی ها، فرم های پرداخت، و بیشتر با قالب فرم 100+ ما. مورد اعتماد بیش از 4 میلیون وب سایت به عنوان بهترین پلاگین فرم.

en: Instantly get more subscribers, leads, and sales with the #1 conversion optimization toolkit. Create high converting popups, announcement bars, spin a wheel, and more with smart targeting and personalization.
fa: فورا دریافت مشترکان بیشتر، منجر، و فروش با #1 بهینه سازی. ایجاد popups تبدیل بالا، میله های اعلام، چرخش چرخ، و بیشتر با هدف گیری هوشمند و شخصی سازی.

en: Links Report
fa: گزارش لینک ها

en: Domains Report
fa: گزارش دامنه ها

en: Post Report
fa: گزارش نوشته

en: Update to version
fa: ‫بروز رسانی به نسخه

en: Post Title
fa: عنوان پست

en: Phrase
fa: عبارات

en: Too Short
fa: خیلی کوتاه

en: Power Words
fa: قدرت کلمات

en: User Access Control
fa: کنترل دسترسی کاربر

en: Overview
fa: بررسی اجمالی

en: Inbound
fa: داخلی

en: Overall Score
fa: نمره کلی

en: Word Count
fa: تعداد کلمه

en: All good
fa: همه چی خوبه : )

en: Character Count
fa: تعداد حروف

en: Positive
fa: مثبت

en: Negative
fa: منفی

en: Neutral
fa: خنثی

en: Good
fa: خوب

en: Goal:
fa: هدف:

en: No content yet
fa: هنوز هیچ محتوایی

en: Plugin update failed. Please check permissions and try again.
fa: به روز رسانی پلاگین با شکست مواجه شد. لطفا مجوزها را بررسی کنید و دوباره امتحان کنید.

en: Please enter a valid headline.
fa: لطفاً یک تیتر معتبر وارد کنید.

en: Link Assistant
fa: AIOSEO - دستیار لینک

en: Email
fa: ایمیل

en: Fax
fa: دورنگار

en: Phone
fa: تلفن

en: Email:
fa: ایمیل:

en: Fax:
fa: دورنگار:

en: Phone:
fa: تلفن:

en: Address:
fa: آدرس:

en: sitemap
fa: سایت مپ

en: High
fa: زیاد

en: Medium
fa: متوسط

en: Low
fa: کم

en: Tax ID
fa: شناسه مالیاتی:

en: Vat ID
fa: شناسه مالیات بر ارزش افزوده:

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Upgrade to %1$s %2$s
fa: ارتقاء به %1$s %2$s

en: Join Our Community
fa: به انجمن ما بپیوندید

en: Quick Links
fa: لینک های سریع

en: You currently don't have permission to activate this addon. Please ask a site administrator to activate first.
fa: شما در حال حاضر مجوز فعال کردن این افزودنی را داري. لطفا از یک مدیر سایت بخواهید که ابتدا فعال شود.

note: Translators: 1 - The generated date, 2 - The generated time.
en: and was generated on %1$s at %2$s
fa: و بر روی یک %1$s تولید %2$s

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag.
en: Didn't expect to see this? Make sure your sitemap is enabled and your content is set to be indexed. %1$sLearn More →%2$s
fa: انتظار نداشتي اينو ببيني؟ اطمینان حاصل کنید که نقشه سایت شما فعال است و محتوای شما قرار است نمایه شود. %1$s اطلاعات بیشتر →%2$s

en: Back
fa: برگشت

en: Images
fa: تصاویر

en: Configure Sitemap
fa: پیکربندی نقشه سایت

en: Back to Homepage
fa: بازگشت به صفحه اصلی

en: There are no posts here
fa: هیچ در اینجا وجود دارد

en: Whoops!
fa: اوه !

note: Translators: 1 - The "start-end" pagination results, 2 - Total items.
en: Showing %1$s of %2$s
fa: نمایش %1$s از %2$s

en: URL Count
fa: تعداد URL

en: Sitemap Index
fa: شاخص نقشه سایت ویدئو

en: Post Archive
fa: بایگانی پست

en: 404 - Page Not Found
fa: 404 - صفحه یافت نشد

en: Search Results for
fa: نتایج جستجو برای

note: Translators: "Crumb" refers to a part of the breadcrumb trail.
en: Sample Crumb
fa: خرده نمونه

en: Map Preview
fa: پیش نمایش نقشه

en: Show label
fa: نمایش برچسب

en: An error occurred while fetching keyphrases. Please try again later.
fa: هنگام واکشی عبارات کلیدی خطایی روی داد. لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.

en: You have exceeded the limit for requests. Please try again later.
fa: شما از حد مجاز درخواست ها فراتر رفته اید. لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.

en: Custom Marker
fa: نشانگر سفارشی

en: Map Display
fa: نمایش نقشه

en: Show icon
fa: نمایش آیکون

note: Translators: 1 - Strong tag, 2 - Close strong tag.
en: %1$sThe custom marker should be: 100x100 px.%2$s If the image exceeds those dimensions it could (partially) cover the info popup.
fa: %1$s نشانگر سفارشی باید: 100x100 پیکسل باشد.%2$s اگر تصویر از این ابعاد بیشتر باشد، می‌تواند (تا حدی) پنجره اطلاعات را پوشش دهد.

en: Show your location to your visitors using an interactive Google Map. Create multiple maps for use with multiple locations.
fa: با استفاده از Google Map تعاملی موقعیت مکانی خود را به بازدیدکنندگان خود نشان دهید. چندین نقشه برای استفاده با مکان های مختلف ایجاد کنید.

en: Driving Directions
fa: مسیرهای رانندگی

en: Google Reviews
fa: نظرات گوگل

en: Google Places Support
fa: پشتیبانی Google Places

note: Translators: 1 - Opening HTML link tag, 2 - Closing HTML link tag, 3 - Widget name
en: To add this widget, visit the %1$swidgets page%2$s and look for the "%3$s" widget.
fa: برای افزودن این ویجت، از صفحه %1$swidgets%2$s دیدن کنید و ویجت "%3$s محلی - نقشه" را جستجو کنید.

en: Integrating with Google Maps will allow your users to find exactly where your business is located. Our interactive maps let them see your Google Reviews and get directions directly from your site. Create multiple maps for use with multiple locations.
fa: ادغام با Google Maps به کاربران شما این امکان را می دهد که دقیقاً مکان کسب و کار شما را پیدا کنند. نقشه های تعاملی ما به آنها اجازه می دهد نظرات Google شما را ببینند و مستقیماً از سایت شما مسیرها را دریافت کنند. چندین نقشه برای استفاده با مکان های مختلف ایجاد کنید.

en: Google Maps API Key
fa: کلید API Google Maps

en: Map
fa: نقشه

en: Maps
fa: نقشه ها

en: Share your content on your favorite social media platforms to drive engagement and increase your SEO.
fa: محتوای خود را در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مورد علاقه خود را به درایو تعامل و افزایش جستجوگرها خود را به اشتراک بگذارید.

en: Get out the word!
fa: از کلمه خارج شو!

en: This redirect is supported using the Relocate Site feature under Full Site Redirect tab.
fa: این تغییر مسیر با استفاده از ویژگی Relocate Site در تب Full Site Redirect پشتیبانی می شود.

en: The regex syntax is invalid.
fa: نحو regex نامعتبر است.

en: Visibility
fa: دید

en: You're good to go!
fa: شما خوب هستید که بروید!

en: Your post needs improvement!
fa: پست شما نیاز به بهبود دارد!

en: No focus keyphrase!
fa: بدون فوکوس عبارت کلیدی!

en: Good!
fa: خوبه!

en: Blocked!
fa: مسدود!

en: .htaccess file is empty.
fa: .فایل htaccess خالی است.

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: By default Contributors have access to %1$sSEO settings for individual pages and posts that they already have permission to edit.%2$s
fa: به‌طور پیش‌فرض، مشارکت‌کنندگان به تنظیمات %1$sSEO برای صفحات و پست‌هایی که قبلاً مجوز ویرایش آن‌ها را دارند، دسترسی دارند.%2$s

en: Contributor
fa: مشارکت کننده

en: Click here to learn more
fa: برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

note: Translators: 1 - The name of the WP role, 2 - Opening bold tag, 3 - Closing bold tag, 4 - Plugin Name ("All in One SEO").
en: By default the %1$s role %2$shas no access%3$s to %4$s settings.
fa: به‌طور پیش‌فرض، نقش %1$s %2$shas به تنظیمات %4$s دسترسی ندارد.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - "upgrading to Pro".
en: %1$s relies on the WordPress Rest API and your site might have it disabled. %2$s.
fa: %1$s به API استراحت وردپرس متکی است و ممکن است سایت شما آن را غیرفعال کرده باشد. %2$s.

note: Translators: 1 - Plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Addons Not Configured Properly
fa: %1$s %2$s به درستی پیکربندی نشده است

en: No results found for your search. Try again!
fa: هیچ نتیجه ای برای جستجوی شما یافت نشد. دوباره امتحان کنید!

en: Begin typing a term ID or name to search...
fa: شروع به تایپ یک شناسه یا نام عبارت برای جستجو کنید...

en: Begin typing a post ID, title or slug to search...
fa: شروع به تایپ یک شناسه پست، عنوان یا اسلگ برای جستجو کنید...

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort order. The supported values are %1$s, %2$s, %3$s and %4$s.
fa: ترتیب مرتب سازی مقادیر پشتیبانی شده %1$s، %2$s، %3$s و %4$s هستند.

note: Translators: 1 - HTML code opening tag, 2 - HTML code closing tag.
en: The sort direction. The supported values are %1$s and %2$s.
fa: جهت مرتب سازی. ارزش های پشتیبانی شده %1$s و %2$s.

en: Whether the regular sitemap or compact date archive sitemap is output.
fa: آیا نقشه سایت معمولی یا نقشه سایت فشرده بایگانی تاریخ خروجی است.

en: Whether the publication date of posts should be shown.
fa: آیا تاریخ انتشار پست ها باید نشان داده شود یا خیر.

note: Translators: 1 - The default value.
en: Whether the labels should be shown or not. Defaults to %1$s.
fa: اینکه آیا برچسب ها باید نشان داده شوند یا نه. پیش‌فرض %1$s است.

note: Translators: 1 - The default value.
en: The HTML tag that is used for the label of each section. Defaults to %1$s.
fa: تگ HTML که برای برچسب هر بخش استفاده می شود. پیش‌فرض %1$s است.

en: The taxonomies (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
fa: طبقه بندی ها (با اسلاگ، جدا شده با کاما) که در نقشه سایت گنجانده شده است.

en: The post types (by slug, comma-separated) that are included in the sitemap.
fa: انواع پست (با اسلاگ، جدا شده با کاما) که در نقشه سایت گنجانده شده است.

en: To view the new sitemap, first save changes.
fa: برای مشاهده نقشه سایت جدید، ابتدا تغییرات را ذخیره کنید.

en: To view the sitemap, enter a URL and save changes.
fa: برای مشاهده نقشه سایت، یک URL وارد کنید و تغییرات را ذخیره کنید.

en: The function accepts an associative array with the following arguments that can be used to override the default settings:
fa: تابع یک آرایه انجمنی با آرگومان های زیر را می پذیرد که می تواند برای لغو تنظیمات پیش فرض استفاده شود:

en: The following shortcode attributes can be used to override the default settings:
fa: برای نادیده گرفتن تنظیمات پیش فرض می توان از ویژگی های کد کوتاه زیر استفاده کرد:

en: Open HTML Sitemap
fa: نقشه سایت HTML را باز کنید

note: Translators: 1 - A URL.
en: e.g. %1$s
fa: برای مثال %1$s

en: Dedicated Page
fa: صفحه اختصاصی

note: Translators: 1 - "Learn More" link.
en: This setting allows you to toggle between the regular sitemap or the compact date archive sitemap. %1$s
fa: این تنظیم به شما امکان می دهد بین نقشه سایت معمولی یا نقشه سایت بایگانی تاریخ فشرده جابجا شوید. %1$s

en: This setting only applies to posts and pages.
fa: این تنظیم فقط برای پست ها و صفحات اعمال می شود.

en: Publication Date
fa: تاریخ انتشار

en: Display HTML Sitemap
fa: نمایش نقشه سایت HTML

en: Using the custom-built tools below, you can add an HTML sitemap to your website and help visitors discover all your content. Adding an HTML sitemap to your website may also help search engines find your content more easily.
fa: با استفاده از ابزارهای سفارشی سازی شده زیر، می توانید نقشه سایت HTML را به وب سایت خود اضافه کنید و به بازدیدکنندگان کمک کنید تا تمام محتوای شما را کشف کنند. افزودن نقشه سایت HTML به وب سایت شما ممکن است به موتورهای جستجو کمک کند تا محتوای شما را راحت تر پیدا کنند.

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Display the sitemap on a dedicated page:
fa: نمایش نقشه سایت در یک صفحه اختصاصی:

en: Last Updated Date
fa: آخرین به‌روزرسانی شده

en: Home Page Meta Description
fa: توضیحات متای صفحه اصلی

en: Show Labels
fa: نمایش برچسب ها

en: Sitemap
fa: نقشه سایت

en: HTML Sitemap Settings
fa: تنظیمات نقشه سایت HTML

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme to display the sitemap. %1$s
fa: برای نمایش نقشه سایت از کد PHP زیر در هر نقطه از موضوع خود استفاده کنید. %1$s

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The plugin short name ("AIOSEO"), 3 - Closing HTML strong tag.
en: To add this block, edit a page or post and search for the %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s block.
fa: برای افزودن این بلوک، یک صفحه یا پست را ویرایش کنید و بلوک %1$s"%2$s - HTML Sitemap"%3$s را جستجو کنید.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the HTML Sitemap. %1$s
fa: برای نمایش نقشه سایت HTML از کد کوتاه زیر استفاده کنید. %1$s

en: Post/Term ID
fa: شناسه پست / مدت

en: Yes, I want to restore this backup
fa: بله، من می خواهم این نسخه پشتیبان را بازیابی کنم

en: Yes, I want to delete this backup
fa: بله، من می خواهم این نسخه پشتیبان را حذف کنم

en: Are you sure you want to restore this backup?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این نسخه پشتیبان را بازیابی کنید؟

en: Are you sure you want to delete this backup?
fa: آیا مطمئن هستید که می خواهید این نسخه پشتیبان را حذف کنید؟

en: You have new notifications!
fa: شما اعلان های جدید دارید!

en: Enter a comma-separated list of term IDs.
fa: فهرستی از شناسه‌های عبارت جدا شده با کاما را وارد کنید.

en: Enter a comma-separated list of post IDs.
fa: فهرستی از شناسه‌های پست جدا شده با کاما را وارد کنید.

en: Sort Direction
fa: جهت مرتب سازی

en: Alphabetical
fa: حروف الفبا

en: Last Updated
fa: آخرین بروزرسانی

en: Sort Order
fa: ترتیب مرتب سازی

en: Show Publication Date
fa: نمایش تاریخ انتشار

en: Compact Archives
fa: آرشیو فشرده

en: No date archives could be found.
fa: هیچ بایگانی تاریخی یافت نشد.

note: Translators: 1 - Opening HTML strong tag, 2 - The short plugin name ("AIOSEO"), 3 - "Pro", 4 - Closing HTML strong tag.
en: The following addons cannot be used, because they require %1$s%2$s %3$s%4$s to work:
fa: افزونه‌های زیر قابل استفاده نیستند، زیرا برای کار کردن به %1$s%2$s %3$s%4$s نیاز دارند:

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s - HTML Sitemap
fa: %1$s - نقشه سایت HTML

note: Translators: The short plugin name ("AIOSEO").
en: %1$s HTML sitemap widget.
fa: %1$s ویجت نقشه سایت HTML.

en: No posts/terms could be found.
fa: هیچ پست/شرطی یافت نشد.

en: Select Rule
fa: انتخاب قوانین

en: Enter a Locale Code, e.g.: en_GB, es_ES
fa: یک کد محلی را وارد کنید، به عنوان مثال: en_GB، es_ES

en: Enter a WordPress Filter Name
fa: نام فیلتر وردپرس را وارد کنید

en: Enter the Server Name
fa: نام سرور را وارد کنید

en: Enter an IP Address
fa: یک آدرس IP وارد کنید

en: Select Roles
fa: انتخاب نقش های کاربری

en: Select Status
fa: انتخاب وضعیت

en: Select a Value or Add a New One
fa: یک مقدار انتخاب کنید یا یک مقدار جدید اضافه کنید

en: Add Custom Rule
fa: قانون سفارشی را اضافه کنید

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^/</code>
en: The dollar symbol %1$s should be at the end. For example: %2$s
fa: نماد دلار %1$s باید در پایان باشد. به عنوان مثال: %2$s

en: Could you please do us a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
fa: آیا می توانید لطف بزرگی به من بکنید و به آن امتیاز 5 ستاره در وردپرس بدهید تا به ما در انتشار این خبر و افزایش انگیزه کمک کنید؟

en: Help us improve
fa: به ما کمک کن تا پیشرفت کنیم

en: That's Awesome!
fa: این عالی است تبریک می گویم!

en: Yes, I love it!
fa: بله من آن را دوست دارم!

en: Headline Analyzer
fa: تحلیلگر سرفصل

en: Value
fa: مقدار

en: Create, manage and monitor redirects for 404's or modified posts + server redirects, full site redirects and site aliases (Pro & Elite plans only)
fa: ایجاد، مدیریت و نظارت بر تغییر مسیرها برای پست‌های 404 یا اصلاح شده + تغییر مسیر سرور، تغییر مسیرهای کامل سایت و نام‌های مستعار سایت (فقط برنامه‌های Pro & Elite)

en: Full Site Redirects
fa: تغییر مسیرهای کامل سایت

en: Custom Rules
fa: قوانین سفارشی

en: Site Aliases
fa: نام مستعار سایت

en: Logged Out
fa: خارج شده

en: Logged In
fa: وارد شده

en: Libraries
fa: کتابخانه ها

en: Feeds
fa: خوراک ها

en: Mobile
fa: موبایل

en: Locale
fa: محلی

en: WordPress Filter
fa: فیلتر وردپرس

en: IP
fa: آی پی

en: Cookie
fa: کوکی

en: WordPress User Roles
fa: نقش های کاربر وردپرس

en: Referrer
fa: ارجاع دهنده

en: Login Status
fa: وضعیت ورود

en: Full Site Redirect
fa: تغییر مسیر کامل سایت

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Your site is running an %1$sinsecure version%2$s of WordPress that is no longer supported. Please update your site to the latest version of WordPress in order to continue using %3$s.
fa: سایت شما %1$sinsecure نسخه%2$s وردپرس را اجرا می کند که دیگر پشتیبانی نمی شود. لطفاً برای ادامه استفاده از %3$s، سایت خود را به آخرین نسخه وردپرس به روز کنید.

en: Unauthorized
fa: غیرمجاز

en: Forbidden
fa: ممنوع

en: List
fa: لیست

en: How-To
fa: چگونه

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag, 3 - The short plugin name ("AIOSEO"), 4 - The current year, 5 - Opening HTML link tag, 6 - Closing HTML link tag.
en: %1$sNote:%2$s %3$s will be discontinuing support for WordPress versions older than version 5.3 by the end of %4$s. %5$sRead more for additional information.%6$s
fa: %1$s توجه:%2$s %3$s قطع پشتیبانی از نسخه های وردپرس قدیمی تر از نسخه 5.3 تا پایان سال 2021 خواهد بود. %4$s برای کسب اطلاعات بیشتر بیشتر بخوانید. %5$s

note: Translators: 1 - Opening HTML bold tag, 2 - Closing HTML bold tag.
en: Your site is running an %1$soutdated version%2$s of WordPress. We recommend using the latest version of WordPress in order to keep your site secure.
fa: سایت شما در حال اجرا %1$s نسخه %2$s وردپرس است. ما توصیه می کنیم با استفاده از آخرین نسخه وردپرس به منظور حفظ امنیت سایت شما.

en: Improve your SEO rankings with additional keyphrases.
fa: رتبه بندی SEO خود را با عبارات کلیدی اضافی بهبود بخشید.

en: Display the current page breadcrumb.
fa: در صفحه فعلی breadcrumb را نمایش دهید.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s brand.
fa: مارک %1$s.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Brand
fa: %1$s برند

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s SKU.
fa: SKU %1$s است.

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: The %1$s price.
fa: قيمت %1$s .

note: Translators: 1 - The name of a post type.
en: %1$s Price
fa: قیمت %1$s

en: The archive post type name.
fa: نام نوع آرشیو.

en: Post Type Name
fa: نام نوع پست

en: The archive format.
fa: فرمت آرشیو.

en: Archive format
fa: فرمت آرشیو

en: The search string.
fa: رشته جستجو.

en: Search String
fa: رشته جستجو

en: The day.
fa: روز.

en: The month.
fa: ماه.

en: The year.
fa: سال.

en: The 404 error format.
fa: فرمت خطای 404.

en: The search result format.
fa: فرمت نتیجه جستجو.

en: Search result format
fa: فرمت نتیجه جستجو

en: The author's last name.
fa: نام خانودگی نویسنده.

en: The author's first name.
fa: نام کوچک نویسنده.

en: The author's display name.
fa: نام نمایشی نویسنده.

en: Author Display Name
fa: نام نمایشی نویسنده

en: The blog page title.
fa: عنوان صفحه وبلاگ.

en: The crumb separator.
fa: جدا کننده خرده .

note: Translators: 1 - The name of a taxonomy.
en: The %1$s title.
fa: عنوان %1$s.

en: The label.
fa: برچسب.

en: Label
fa: برچسب

en: The permalink.
fa: پیوند ثابت.

en: Show Blog Home
fa: نمایش صفحه اصلی وبلاگ

en: Blog Page Title
fa: عنوان صفحه وبلاگ

en: Display complete category hierarchy even if not selected on each individual post.
fa: نمایش سلسله مراتب دسته بندی کامل حتی اگر در هر پست جداگانه انتخاب نشده باشد.

en: Category Hierarchy
fa: سلسله مراتب دسته

en: Link current item
fa: لینک آیتم کنونی

en: Show current item
fa: نمایش آیتم کنونی

en: Format the label used for the 404 error page.
fa: برچسب مورد استفاده برای صفحه خطای 404 را قالب بندی کنید.

en: Format the label used for the search results page.
fa: برچسب مورد استفاده برای صفحه نتایج جستجو را قالب بندی کنید.

en: Format the label used for archives page.
fa: برچسب مورد استفاده برای صفحه آرشیو را قالب بندی کنید.

en: Prefix for breadcrumb path.
fa: پیشوند مسیر breadcrumb .

en: Label used for homepage link (first item) in breadcrumbs.
fa: برچسب مورد استفاده برای لینک صفحه اصلی (مورد اول) در خرده نان.

en: Homepage label
fa: لیبل صفحه اصلی

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: These settings will affect all the breadcrumbs displayed by %1$s throughout your site.
fa: این تنظیمات بر همه خرده‌های نان‌دار نمایش داده‌شده توسط %1$s در سراسر سایت شما تأثیر می‌گذارد.

en: The purpose of breadcrumb navigation is to help users navigate around your website. It also helps search engines understand the structure and hierarchy of links on a web page.
fa: هدف از ناوبری پودر سوخاری کمک به کاربران برای حرکت در وب سایت شما است. همچنین به موتورهای جستجو کمک می کند تا ساختار و سلسله مراتب پیوندها را در یک صفحه وب درک کنند.

note: Translators: 1 - The plugin name ("AIOSEO").
en: Breadcrumbs are an essential part of SEO. By default %1$s will automatically add breadcrumbs to the schema markup that we add to your site and you don't need to make any changes for that to work. Breadcrumbs can also be used as a secondary navigation system that tells users where they are on a website relative to the homepage.
fa: Breadcrumb ها بخش ضروری سئو هستند. به‌طور پیش‌فرض %1$s به‌طور خودکار به نشانه‌گذاری طرحواره‌ای که ما به سایت شما اضافه می‌کنیم، خرده‌های نان را اضافه می‌کند و برای کارکرد آن نیازی به ایجاد هیچ تغییری ندارید. Breadcrumbs همچنین می تواند به عنوان یک سیستم ناوبری ثانویه استفاده شود که به کاربران می گوید در یک وب سایت نسبت به صفحه اصلی کجا هستند.

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following PHP code anywhere in your theme (in the loop) to display the breadcrumbs. %1$s
fa: از کد پی اچ پی زیر در هر نقطه از موضوع خود (در حلقه) برای نمایش پودرهای نان استفاده کنید. %1$s

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Learn More" link.
en: To add this block, edit a page or post and search for the "%1$s - Breadcrumbs" block. %2$s
fa: برای افزودن این بلوک، یک صفحه یا پست را ویرایش کنید و بلوک "%1$s - Breadcrumbs" را جستجو کنید. %2$s

note: Translators: 1 - Learn more link.
en: Use the following shortcode to display the current breadcrumbs. %1$s
fa: از کد کوتاه زیر برای نمایش پودرهای سوخاری فعلی استفاده کنید. %1$s

en: Custom HTML templates
fa: قالب های HTML سفارشی

en: Our template editor will allow you to easily customize how breadcrumbs are displayed on your site based on each post type or taxonomy.
fa: ویرایشگر قالب ما به شما این امکان را می‌دهد تا بر اساس هر نوع پست یا طبقه‌بندی، نحوه نمایشbreadcrumbs  در سایت خود را به راحتی سفارشی کنید.

en: Override the default template for breadcrumbs on your site using our easy-to-use template editor.
fa: با استفاده از ویرایشگر قالب با استفاده آسان، الگوی پیش‌فرض برای خرده‌های نان را در سایت خود لغو کنید.

en: Day
fa: روز

en: Year
fa: سال

en: Use a default template
fa: از یک قالب پیش فرض استفاده کنید

en: Opening Hours block, widget and shortcode
fa: بلوک ساعت کار، ویجت و کد کوتاه

en: Detailed Address, Contact and Payment Info
fa: آدرس دقیق، تماس و اطلاعات پرداخت

en: Business Info and Location blocks, widgets and shortcodes
fa: بلوک‌های اطلاعات کسب و کار و مکان، ویجت‌ها و کدهای کوتاه

en: Include
fa: شامل

en: Granular control over the template for each post type, taxonomy and archive.
fa: کنترل دانه ای روی الگو برای هر نوع پست، طبقه بندی و آرشیو.

en: Default template for all pages.
fa: قالب پیش فرض برای همه صفحات.

en: Visual Breadcrumb Trails
fa: مسیرهای بصری Breadcrumb

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Whether your business has multiple locations, or just one, %1$s makes it easy to configure and display relevant information about your local business. You can use the custom-built tools below, or you can use the Locations custom post type (multiple locations only) to generate relevant and necessary information for search engines or for your customers.
fa: این که کسب و کار شما چندین مکان داشته باشد یا فقط یک مکان داشته باشد ،%1$s پیکربندی و نمایش اطلاعات مربوط به مشاغل محلی شما را آسان می کند. می توانید از ابزارهای سفارشی زیر استفاده کنید ، یا می توانید از نوع پست سفارشی Locations (فقط چندین مکان) برای ایجاد اطلاعات مربوط و لازم برای موتورهای جستجو یا برای مشتریان خود استفاده کنید.

en: Professional Service
fa: خدمات حرفه ای

en: Log sizes may fluctuate and not always be 100% accurate since the results can be cached. Also after clearing a log, it may not show as "0" since database tables also include additional information such as indexes that we don't clear.
fa: اندازه های ورود به سیستم ممکن است نوسان داشته باشند و همیشه 100٪ دقیق نیستند زیرا نتایج می توانند در حافظه پنهان شوند. همچنین پس از پاک کردن یک گزارش ، ممکن است به عنوان "0" نشان داده نشود ، زیرا جداول پایگاه داده شامل اطلاعات اضافی مانند شاخص هایی هستند که ما پاک نمی کنیم.

en: Clear Redirect Logs
fa: پاک کردن گزارش های تغییر مسیر

en: Clear 404 Logs
fa: پاک کردن گزارش های 404

en: Show Icons
fa: نمایش آیکون ها

en: Show Title
fa: نمایش عنوان

en: Available as Addon Plugin
fa: به عنوان افزونه افزودنی موجود است

en: Redirection Manager
fa: مدیر تغییر مسیر

en: Local Business schema (multiple locations supported) + Business Info & Location blocks, widgets & shortcodes (Plus, Pro & Elite plans only)
fa: طرح تجاری محلی (چندین مکان پشتیبانی می شود) + اطلاعات کسب و کار و بلوک مکان ، ابزارک ها و کد کوتاه (فقط برنامه های Plus ، Pro & Elite)

en: Submit your latest news stories to Google News (Pro & Elite plans only)
fa: آخرین اخبار خود را به Google News ارسال کنید (فقط برنامه های Pro & Elite)

en: Submit your videos to search engines (Pro & Elite plans only)
fa: فیلم های خود را به موتورهای جستجو ارسال کنید (فقط برنامه های Pro & Elite)

en: Control the priority & frequency of each Post, Page, Category, Tag, etc.
fa: اولویت و فراوانی هر پست ، صفحه ، دسته ، برچسب و غیره را کنترل کنید.

en: Control the priority & frequency per Post Type/Taxonomy
fa: اولویت و فراوانی را برای هر نوع پست / طبقه بندی کنترل کنید

en: Posts, Pages, Categories, Tags + Breadcrumb Navigation + advanced graphs (Product, FAQ Page, Recipe, etc.)
fa: پست ها ، صفحات ، دسته ها ، برچسب ها + پیمایش Breadcrumb + نمودارهای پیشرفته (محصول ، صفحه سQالات متداول ، دستور العمل و غیره)

en: WooCommerce Products, Product Categories, Product Tags, Product Attributes + WooCommerce smart tags (price, brand, etc.)
fa: محصولات WooCommerce ، دسته های محصول ، برچسب های محصول ، ویژگی های محصول + برچسب های هوشمند WooCommerce (قیمت ، مارک و غیره)

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
fa: برخی از سرورها ممکن است به گونه ای پیکربندی شده باشند که به طور مستقیم منابع فایل را ارائه دهند و از وقوع تغییر مسیر جلوگیری کنند.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: The caret %1$s should be at the start. For example: %2$s
fa: مراقبت%1$sباید در آغاز باشد. به عنوان مثال:%2$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: To prevent a greedy regular expression you can use %1$s to anchor it to the start of the URL. For example: %2$s
fa: برای جلوگیری از یک عبارت منظم حریصانه می توانید از%1$s استفاده کنید تا آن را در ابتدای URL لنگر بیندازید. به عنوان مثال:%2$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>Regex</code>
en: Remember to enable the %1$s option if this is a regular expression.
fa: اگر این عبارت منظم است ، به یاد داشته باشید که گزینه%1$s را فعال کنید.

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
fa: مقادیر انکور به سرور ارسال نمی شوند و نمی توانند هدایت شوند.

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^/</code>
en: The source URL should probably start with a %1$s
fa: URL منبع احتمالاً باید با%1$sشروع شود

en: Your source is the same as a target and this will create a loop.
fa: منبع شما همان هدف است و این یک حلقه ایجاد می کند.

en: Permalinks are not currently supported.
fa: لینک های ثابت در حال حاضر پشتیبانی نمی شوند.

en: Please enter a valid relative source URL.
fa: لطفاً یک URL منبع نسبی معتبر وارد کنید.

en: Regex
fa: عبارت

en: Add Redirects
fa: افزودن تغییر مسیرها

en: Source URLs
fa: ادرس های منبع

en: Query Parameters:
fa: پارامترهای کوئری:

note: Translators: 1 - Oening link tag, 2 - Closing link tag.
en: Enter a relative URL to redirect from or start by typing in page or post title, slug or ID. You can also use regex (%1$s)
fa: یک URL نسبی وارد کنید تا از آن ریدایرکت شود یا با تایپ کردن عنوان یا عنوان صفحه ، اسلگ یا شناسه ، آن را شروع کنید. همچنین می توانید از regex (%1$s) استفاده کنید

en: FUTURE
fa: آینده

en: DRAFT
fa: پیش نویس

en: Filter
fa: فیلتر

en: Moved Permanently
fa: پاک کردن‌ برای همیشه

en: A redirect already exists for this source URL. To make changes, edit the original instead.
fa: هدایتی از قبل برای این URL منبع وجود دارد. برای ایجاد تغییرات ، نسخه اصلی را به جای آن ویرایش کنید.

note: Translators: 1 - Domain URL, 2 - Domain URL.
en: Your URL appears to contain a domain inside the path: %1$s. Did you mean to use %2$s instead?
fa: به نظر می رسد URL شما حاوی دامنه ای در مسیر است: %1$s. آیا قصد داشتید به جای آن از%2$s استفاده کنید؟

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL contains the invalid character(s) %1$s
fa: URL مورد نظر شما حاوی نویسه (های) نامعتبر است%1$s

note: Translators: 1 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>, 2 - Adds a html tag with an option like: <code>^</code>.
en: Your target URL should be an absolute URL like %1$s or start with a slash %2$s.
fa: URL مورد نظر شما باید یک URL مطلق مانند%1$s باشد یا با یک بریدگی شروع کند.

en: Add Redirect
fa: افزودن تغییر مسیر

en: An error occurred while adding your redirects. Please try again later.
fa: هنگام اضافه کردن هدایت های شما خطایی روی داد. لطفا بعداً دوباره امتحان کنید.

en: Redirect Type:
fa: نوع تغییر مسیر:

en: Widget
fa: ابزارک

en: Not Found
fa: یافت نشد

en: Question
fa: سوال

en: Course
fa: دوره

en: Recipe
fa: دستور آشپزی

en: (Default)
fa: (پیشفرض)

en: FAQ
fa: پرسش و پاسخ

en: Heads up!
fa: سر بالا!

en: Archive Title
fa: عنوان بایگانی

en: Current Day
fa: روزکنونی

en: Current Year
fa: سال کنونی

en: Site Link
fa: لینک سایت

en: Tagline
fa: شعار

en: Search Term
fa: شرایط جستجو

en: Taxonomy Name
fa: نام طبقه بندی

en: Parent Title
fa: عنوان والد

en: Sample Post
fa: نوشته نمونه

en: Sample Parent
fa: والد نمونه

en: Archives for
fa: بایگانی برای

en: Image Alt Tag
fa: متن جایگزین تصویر

en: Media Caption
fa: کپشن چندرسانه

en: Author Link
fa: لینک نویسنده

en: Author Biography
fa: بیوگرافی نویسنده

en: Author Name
fa: نام نویسنده

en: Review Now
fa: اکنون نظردهید

en: Written by
fa: نوشته شده توسط

en: (Invalid IP)
fa: ( آی پی نامعتبر)

en: unknown
fa: ناشناخته

en: Not Set
fa: هنوز تنظیم نشده است

en: needs update
fa: نیازبه بروزرسانی

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: %1$s Settings
fa: %1$s تنظیمات

en: Front Page Info
fa: اطلاعات صفحه نخست

en: Visible
fa: قابل مشاهده

en: Hidden
fa: مخفی

en: Upload Directory Info
fa: اطلاعات پوشه بارگذاری

en: Path:
fa: مسیر:

en: Base Directory:
fa: پوشه پایه:

en: Base URL:
fa: آدرس URL پایه:

en: Constants
fa: ثابت ها

en: Web Server
fa: وب سرور

en: Fix Now
fa: اکنون تعمیر کن

en: General
fa: عمومی

en: External links
fa: لینک‌های خارجی

en: Great job!
fa: کارت عالی بود!

en: Good job!
fa: کارت خوب بود!

en: very easy
fa: خیلی آسان

en: Social
fa: اجتماعی

en: Learn more
fa: یادگیری بیشتر

en: Success!
fa: موفقیت!

en: Admin Bar Menu
fa: فهرست نوار مدیریت

en: Announcements
fa: اطلاعیه ها

en: Automatic Updates
fa: به‌روزرسانی خودکار

en: Taxonomy Columns
fa: ستون طبقه بندی

note: Translators: 1 - Plugin Short Name ("AIOSEO").
en: Uninstall %1$s
fa: حذف %1$s

en: Show
fa: نمایش

en: Hide
fa: مخفی

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Optimized Search Appearance
fa: بهینه‌سازی ظاهر جستجو

en: Separator
fa: جداکننده

en: 404 Error Format
fa: فرمت خطای 404

en: Current Item
fa: مورد فعلی

note: Translators: This refers to the homepage of the site.
en: Home
fa: خانه

en: Subcategory
fa: زیردسته

en: Article Title
fa: عنوان مقاله

en: Category Name
fa: نام دسته

en: Breadcrumb Templates
fa: پوسته‌های ریزآدرس

en: archive
fa: بایگانی

en: Activities
fa: فعالیت

en: Businesses
fa: بیزینس

en: Groups
fa: گروه

en: Organizations
fa: سازمان

en: People
fa: مردم

en: Places
fa: مکان

en: Products & Entertainment
fa: محصول و سرگرمی

en: Websites
fa: سایت

en: We couldn't connect to the site, please try again later.
fa: نمی توانیم به سایت متصل شویم. مجدد تلاش کنید.

en: License
fa: لایسنس

en: Setup Wizard
fa: راه اندازی آسان

en: Enable Breadcrumbs
fa: فعالسازی ریز آدرس

en: Shortcode
fa: کدکوتاه

en: Click to Copy
fa: کلیک برای کپی

en: ID
fa: شناسه

en: Type
fa: نوع

en: Edit Your Meta Description
fa: توضیحات متا را ویرایش کنید

en: Upgrade Your Plan
fa: پلن خود را ارتقاء دهید

en: Internal:
fa: داخلی:

en: External:
fa: خارجی:

en: Close
fa: بستن

en: Search
fa: جستجو

en: Save Changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Get Support
fa: پشتیبانی

en: Large
fa: بزرگ

en: Security
fa: امنیت

en: Free
fa: رایگان

en: Other Options
fa: تنظیمات دیگر

en: Deactivated
fa: غیر فعال شد

en: Logs
fa: گزارشات

en: Copy to Clipboard
fa: کپی به کلیپ بورد

en: Copied!
fa: کپی شد!

en: Portfolio
fa: نمونه کار

en: Choose Image
fa: انتخاب تصویر

en: Social Networks
fa: شبکه‌های اجتماعی

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنجشنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Sunday
fa: یکشنبه

en: Delete
fa: حذف

en: Closed
fa: بسته

en: Name
fa: نام

en: Remove
fa: حذف

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: Go back to the Dashboard
fa: بازگشت به پیشخوان

en: Finish Setup and Go to the Dashboard
fa: اتمام راه اندازی و رفتن به پیشخوان

en: Database Tools
fa: ابزارهای پایگاه داده

en: Social Profiles
fa: پروفایل شبکه اجتماعی

en: Global Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Content Types
fa: انواع محتوا

en: Archives
fa: بایگانی

en: Title:
fa: عنوان:

en: Pinterest
fa: پینترست

en: Logo
fa: لوگو

en: None
fa: هیچکدام

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Analytics
fa: آنالیتیکس

en: FAQ Page
fa: برگه سوالات متداول

en: Real Estate Listing
fa: لیست املاک

en: Schema Type
fa: نوع اسکیما

en: Article Type
fa: نوع مقاله

en: Blog Post
fa: نوشته بلاگ

en: News Article
fa: مقاله خبری

en: Web Page
fa: برگه سایت

en: Collection Page
fa: برگه کالکشن

en: Profile Page
fa: برگه پروفایل

en: Item Page
fa: برگه مورد

en: Search Appearance
fa: ظاهر جستجو

en: Dashboard
fa: پیشخوان

en: Title & Description
fa: عنوان و توضیحات

en: Contact Page
fa: برگه تماس

en: Webmaster Tools
fa: ابزار وبمستر

en: RSS Content
fa: محتوای RSS

en: Access Control
fa: کنترل دسترسی

en: Getting Started
fa: شروع کنید

en: Lite vs. Pro
fa: رایگان و پولی

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Connect with %1$s
fa: اتصال به %1$s

en: Welcome
fa: خوش آمدید

en: Additional Site Information
fa: اطلاعات اضافی سایت

en: Choose Features
fa: انتخاب ویژگی

en: Smart Recommendations
fa: توصیه های هوشمند

en: Success
fa: موفق

en: Locations
fa: مکان‌ها

en: Tools
fa: ابزار

en: default
fa: پیشفرض

en: Your license key provides access to updates and addons.
fa: لایسنس به شما اجازه دسترسی به بروزرسانی و اضافات راه می دهد.

en: Paste your license key here
fa: لایسنس را در اینجا وارد کنید

en: Connect
fa: اتصال

en: An unknown error occurred, please try again later.
fa: خطای ناشناخته ای رخ داده است، مجدد تلاش کنید.

en: The license key provided is invalid. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
fa: لایسنس ارائه شده معتبر نیست. لطفاً برای ادامه دریافت به روزرسانی های خودکار ، از لایسنس دیگری استفاده کنید.

en: The license key provided is disabled. Please use a different key to continue receiving automatic updates.
fa: لایسنس ارائه شده غیرفعال است. لطفاً برای ادامه دریافت به روزرسانی های خودکار ، از لایسنس دیگری استفاده کنید.

en: This license key has reached the maximum number of activations. Please deactivate it from another site or purchase a new license to continue receiving automatic updates.
fa: این لایسنس به حداکثر تعداد فعال سازی رسیده است. لطفاً برای ادامه دریافت به روزرسانی خودکار ، آن را از سایت دیگری غیرفعال کنید یا لایسنس جدیدی خریداری کنید.

en: Dynamically Generate
fa: تولید دینامیک

en: Priority Score
fa: نمره اولویت

en: Type to search...
fa: نوع برای جستجو....

en: Clear
fa: پاکسازی

en: Publication Name
fa: نام انتشارات

en: Include All Post Types
fa: شامل همه انواع نوشته

en: Exclude Posts / Pages
fa: مستثنی کردن نوشته / برگه

en: Title Attribute Format
fa: فرمت عنوان ویژگی

en: Search Page
fa: صفحه جستجو

en: Date Archives
fa: بایگانی های تاریخ

en: Author Archives
fa: بایگانی های نویسنده

en: Paginated Content
fa: محتوای صفحه بندی شده

en: Categories
fa: دسته بندی ها

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: The fields below contain important SEO information from %1$s that may effect your site.
fa: قسمتهای زیر حاوی اطلاعات مهم SEO از All in One SEO است که ممکن است سایت شما را تحت تأثیر قرار دهد.

en: Nofollowed content
fa: محتوای دنبال نشده

en: Noindexed content
fa: محتوای Noindexed

en: Fantastic! By updating to the latest version, you have access to all the latest features, bug fixes and security improvements.
fa: خارق العاده! با به روزرسانی به جدیدترین نسخه ، به آخرین ویژگی ها ، رفع اشکالات و پیشرفت های امنیتی دسترسی دارید.

en: Go to Plugins
fa: به افزونه ها بروید

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: An update is available for %1$s. Upgrade to the latest version to receive all the latest features, bug fixes and security improvements.
fa: به روزرسانی برای همه در یک سئو در دسترس است. برای دریافت آخرین ویژگی ها ، رفع اشکال ها و پیشرفت های امنیتی ، به آخرین نسخه ارتقا دهید.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Person schema markup.
fa: عالی! این موارد برای نشانه گذاری شخصیتی AIOSEO مورد نیاز است.

en: Your Person Name and Image are set
fa: نام و تصویر شخص شما تنظیم شده است

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Person Name and/or Image are blank. These values are required for %1$s's Person schema markup.
fa: نام و یا تصویر شخص شما خالی است. این مقادیر برای علامت گذاری طرحواره شخص AIOSEO مورد نیاز است.

en: Your Person Name and/or Image are blank
fa: نام و یا تصویر شخص شما خالی است

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Awesome! These are required for %1$s's Organization schema markup.
fa: عالی! این موارد برای علامت گذاری طرحواره سازمان AIOSEO لازم است.

en: Your Organization Name and Logo are set
fa: نام و نشان سازمان شما تنظیم شده است

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Organization Name and/or Logo are blank. These values are required for %1$s's Organization schema markup.
fa: نام و یا آرم سازمان شما خالی است. این مقادیر برای علامت گذاری طرحواره سازمان AIOSEO مورد نیاز است.

en: Your Organization Name and/or Logo are blank
fa: نام و یا آرم سازمان شما خالی است

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Great! These are required for %1$s's schema markup and are often used as fallback values for various other features.
fa: عالی! این موارد برای علامت گذاری طرحواره AIOSEO مورد نیاز است و اغلب به عنوان مقادیر برگشتی برای ویژگی های مختلف دیگر استفاده می شود.

en: Your Site Title and Tagline are set
fa: عنوان سایت و Tagline تنظیم شده است

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Your Site Title and/or Tagline are blank. We recommend setting both of these values as %1$s requires these for various features, including our schema markup
fa: عنوان سایت و یا Tagline خالی است. ما توصیه می کنیم هر دو این مقادیر را تنظیم کنید زیرا AIOSEO برای ویژگی های مختلف از جمله نشانه گذاری طرح ما به این موارد نیاز دارد

en: Your Site Title and/or Tagline are blank
fa: عنوان سایت و یا Tagline خالی است

en: Your site is set to public. Search engines will index your website and it will appear in search results.
fa: سایت شما به صورت عمومی تنظیم شده است. موتورهای جستجو وب سایت شما را فهرست می کنند و در نتایج جستجو ظاهر می شوند.

en: Your site appears in search results
fa: سایت شما در نتایج جستجو ظاهر می شود

en: Go to Settings > Reading
fa: به تنظیمات بروید > خواندن

en: Your site is set to private. This means WordPress asks search engines to exclude your website from search results.
fa: سایت شما به صورت خصوصی تنظیم شده است. این بدان معنی است که وردپرس از موتورهای جستجو می خواهد وب سایت شما را از نتایج جستجو حذف کنند.

en: Your site does not appear in search results
fa: سایت شما در نتایج جستجو نشان داده نمی شود

en: RSS Content Settings
fa: تنظیمات محتوای RSS

en: Click here
fa: اینجا کلیک کنید

en: Learn More
fa: بیشتر یاد بگیرید.

en: The last name of the post author.
fa: نام نمایش نویسنده پست

en: LinkedIn Post Inspector
fa: LinkedIn بازرس پست

en: Go to Settings > General
fa: به تنظیمات بروید > عمومی

en: Local Business SEO
fa: سئو مشاغل محلی

en: Notifications
fa: اطلاع‌رسانی‌ها

en: News Sitemap
fa: نقشه سایت اخبار

en: Access our Premium Support
fa: به پشتیبانی حق بیمه ما دسترسی پیدا کنید

en: RSS Sitemap
fa: RSS نقشه سایت

en: Not Really...
fa: نه واقعا...

en: Yes I love it
fa: بله من آن را دوست دارم

en: Not Installed
fa: نصب نشده

en: Keywords
fa: کلیدواژه

en: Priority Support
fa: پشتیبانی برتر

en: Not Available
fa: در دسترس نیست

en: Limited Support
fa: پشتیبانی محدود

en: WooCommerce Integration
fa: ادغام WooCommerce

en: Yup, we know a thing or two about building awesome products that customers love.
fa: بله ، ما چیزی در مورد ساختن محصولات بسیار جذاب را که مشتریان دوست دارند ، می دانیم.

en: Complete Support
fa: پشتیبانی کامل

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features.
fa: %s را امروز دریافت کنید و تمام ویژگی های قدرتمند را باز کنید

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Get the most out of %1$s by upgrading to Pro and unlocking all of the powerful features.
fa: با به روزرسانی در Pro و باز کردن قفل همه ویژگی های قدرتمند ، از %s بهره ببرید.

en: Social Meta (Open Graph Markup)
fa: Meta اجتماعی (علامت گذاری نمودار باز)

en: Search Engine Optimization (SEO)
fa: بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

en: Plugin installed & activated.
fa: افزونه نصب و فعال شد.

en: Activate
fa: فعال کردن

en: Activated
fa: فعال شده

en: No results found.
fa: نتیجه ای پیدا نشد.

en: (no title)
fa: (بدون عنوان)

en: Add Link
fa: افزودن لینک

en: Update
fa: بروزرسانی

en: Mobile-Friendly Test
fa: آزمون بهینه بودن برای موبایل

en: Google Page Speed Test
fa: ابزار گوگل برای تست سرعت صفحات

en: CSS Validator
fa: اعتبارسنج CSS

en: HTML Validator
fa: اعتبارسنج HTML

en: Pinterest Rich Pins Validator
fa: اعتبار سنج پین های قوی (Rich Pins) پینترست - Pinterest

en: Facebook Debugger
fa: اشکال زدایی فیس بوک

en: Check Google Cache
fa: بررسی حافظه پنهان (کَش) گوگل

en: Check links to this URL
fa: لینک ها را به این نشانی اینترنتی بررسی کنید

en: Analyze this page
fa: تجزیه و تحلیل این برگه

en: Our goal is to take the pain out of optimizing your website for search engines.
fa: هدف ما رفع درد بهینه سازی وب سایت شما برای موتورهای جستجو است.

en: Over the years, we found that most other WordPress SEO plugins were bloated, buggy, slow, and very hard to use. So we designed our plugin as an easy and powerful tool.
fa: با گذشت سال ها ، متوجه شدیم که بیشتر افزونه های SEO WordPress دیگر دارای نفخ ، حشره دار ، کند و کاربرد بسیار سخت هستند. بنابراین ما پلاگین خود را به عنوان ابزاری آسان و قدرتمند طراحی کردیم.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO"), 2 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s, the original SEO plugin for WordPress. At %2$s, we build software that helps you rank your website in search results and gain organic traffic.
fa: به %1$s ، پلاگین اصلی SEO برای وردپرس خوش آمدید. با %2$s ، ما نرم افزاری را ایجاد می کنیم که به شما کمک می کند وب سایت خود را در نتایج جستجو رتبه بندی کنید و ترافیک ارگانیک کسب کنید.

en: Link has been inserted.
fa: پیوند وارد شد

en: Social meta for Categories, Tags and Custom Taxonomies
fa: SEO را برای دسته ها ، برچسب ها و طبقه بندی های سفارشی باز کنید

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected other active SEO or sitemap plugins. We recommend that you deactivate the following plugins to prevent any conflicts:
fa: <strong> هشدار:</strong> %s سایر افزونه های فعال SEO یا نقشه سایت را شناسایی کرده است. توصیه می کنیم برای جلوگیری از هرگونه درگیری پلاگین های زیر را غیرفعال کنید:

en: Give us a 5-star rating!
fa: امتیاز 5 ستاره بدهید

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO"), 2 - "Pro" string.
en: Get %1$s %2$s and Unlock all the Powerful Features
fa: %s را دریافت کرده و همه ویژگی های قدرتمند را باز کنید

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: You're using %1$s - no license needed. Enjoy!
fa: شما از %1$s استفاده می کنید - نیازی به مجوز نیست.لذت ببرید

en: Join our Community
fa: به به انجمن ما بپیوندید

note: Translators: This is an action link users can click to open a feature request.
en: Suggest a Feature
fa: پیشنهاد یک ویژگی

en: About Us
fa: درباره ما

en: I already did
fa: من قبلاً انجام دادم

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Nope, maybe later
fa: نه ، شاید بعداً

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Ok, you deserve it
fa: بله شما شایسته آن هستید

en: Your image's alt tag attribute.
fa: ویژگی برچسب alt تصویر شما

note: Translators: 1 - "50% off".
en: As a valued user you receive %1$s, automatically applied at checkout!
fa: شما به عنوان یک کاربر %1$s با ارزش %2$s را دریافت می کنید ، به طور خودکار در هنگام پرداخت اعمال می شود!

note: Translators: 1 - "upgrading to Pro".
en: To unlock more features, consider %1$s.
fa: برای باز کردن قفل ویژگی های بیشتر ، %s را در نظر بگیرید.

en: Give feedback
fa: بازخورد بدهید

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: We're sorry to hear you aren't enjoying %1$s. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
fa: متأسفیم که می شنویم از %1$s لذت نمی برید. ما دوست داریم فرصتی برای پیشرفت داشته باشیم. ممکن است یک دقیقه وقت بگذارید و به ما اطلاع دهید که چه کارهایی می توانیم بهتر انجام دهیم؟

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Are you enjoying %1$s?
fa: آیا از %1$s لذت می برید؟

en: always
fa: همیشه

en: hourly
fa: ساعتی

en: yearly
fa: سالانه

en: never
fa: هرگز

note: Translators: 1 - "Pro".
en: Upgrade to %1$s
fa: ارتقاء دهید به %1$s

note: Author of the plugin
en: All in One SEO Team
fa: همه در یک تیم جستجوگرها

en: Ad free (no banner adverts)
fa: آگهی رایگان (بدون تبلیغات)

en: Organize sitemap entries into distinct files in your sitemap. We recommend you enable this setting if your sitemap contains more than 1,000 URLs.
fa: ورودی های نقشه سایت را در پرونده های مشخص در نقشه سایت خود سازماندهی کنید. توصیه می کنیم اگر نقشه سایت شما دارای بیش از 1000 آدرس اینترنتی است ، این تنظیم را فعال کنید.

en: Reservations
fa: رزرو

en: Sales
fa: فروش

en: Billing Support
fa: پشتیبانی صورتحساب

en: Technical Support
fa: پشتیبانی فنی

en: Customer Support
fa: پشتیبانی مشتری

en: Phone Number
fa: شمار موبایل

en: Organization Name
fa: نام سازمان

en: Archive
fa: بایگانی

en: Dismiss
fa: نادیده گرفتن

en: Page
fa: برگه

en: Category
fa: دسته

en: No thanks
fa: نه، ممنون

en: Remind Me Later
fa: بعدا یادآوری کن

note: Translators: 1 - "WooCommerce", 2 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: We have detected you are running %1$s. Upgrade to %2$s to unlock our advanced eCommerce SEO features, including SEO for Product Categories and more.
fa: متوجه شدیم شما از %1$s استفاده می کنید. ارتقاء دهید به %2$s تا امکانات سئوی فروشگاهی فعال شود، شامل سئوی دسته محصولات و خیلی موارد دیگر.

note: Translators: 1 - The plugin short name ("AIOSEO").
en: Warning: %1$s has detected that you are blocking access to search engines. You can change this in Settings > Reading if this was unintended.
fa: اخطار: %1$s متوجه شدیم سایت شما از دسترسی به موتورهای جستجو جلوگیری میکند. می توانید از مسیر تنظیمات > خواندن آن را تغییر دهید.

en: Temporarily unable to load feed.
fa: فعلن نمی توان فید را بارگذاری کرد.

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Welcome to %1$s
fa: به %1$s خوش آمدید

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO").
en: Read the %1$s user guide
fa: راهنمای %1$s را بخوانید

en: Active Plugins
fa: افزونه های فعال

en: Inactive Plugins
fa: افزون های غیرفعال

en: Yandex Webmaster Tools
fa: ابزار وبمستر یاندکس

en: Baidu Webmaster Tools
fa: ابزار وبمستر بایدو

note: Translators: 1 - The plugin name ("All in One SEO).
en: %1$s Debug Info
fa: %1$s اطلاعات اشکال زدایی

en: Exclude Terms
fa: شرایط را حذف کنید

en: Author Pages
fa: صفحه‌های نویسنده

en: sitemaps
fa: نقشه‌های سایت

en: URLs
fa: URLها

en: Generated by
fa: تولید شده توسط

en: this is an XML Sitemap, meant to be consumed by search engines like Google or Bing.
fa: این یک نقشه سایت XML است ، که توسط موتورهای جستجو مانند گوگل یا بینگ مورد استفاده قرار می گیرد.

en: This sitemap contains
fa: این نقشه سایت شامل

en: This sitemap index contains
fa: این فهرست نقشه سایت شامل

en: Your site title.
fa: عنوان سایت شما.

en: Google Search Console
fa: کنسول جستجوی گوگل

en: Bing Webmaster Tools
fa: ابزار وبمستر بینگ

en: Disallow
fa: نادیده گرفتن

en: Allow
fa: اجازه

en: Exclude Images
fa: حذف تصاویر

en: Exclude Images from your sitemap.
fa: حذف تصاویر از نقشه سایت.

en: Search Engine Visibility
fa: قابل مشاهده بودن برای موتورهای جستجو

en: Site Language
fa: زبان سایت

en: Site Title
fa: عنوان سایت

en: SEO for Categories, Tags and Custom Taxonomies
fa: سئو برای دسته‌ها،برچسب‌ها و طبقه بندی‌های سفارشی

en: Advanced support for e-commerce
fa: پشتیبانی پیشرفته از تجارت الکترونیکی

en: Use Content for Autogenerated Descriptions
fa: برای توضیحات تولید شده خودکار از محتوا استفاده کنید

en: SEO News
fa: اخبار سئو

en: Upgrade
fa: ارتقاء

en: Dynamically creates the XML Sitemap instead of using a static file.
fa: به صورت پویا و به جای استفاده از یک فایل ثابت ، نقشه سایت XML را ایجاد می کند.

en: Analyze
fa: تحلیل

en: Block Bad Bots using HTTP
fa: مسدود کردن روبات های مضر با استفاده از HTTP

en: Block Referral Spam using HTTP
fa: مسدود کردن مراجعات اسپم با استفاده از HTTP

en: Use Custom Blocklists
fa: استفاده از لیست دلخواه برای مسدود کردن

en: Image SEO
fa: سنوی تصویر

note: Translators: This is an action link users can click to purchase a license for All in One SEO Pro.
en: Upgrade to Pro
fa: ارتقاع به نسخه حرفه ای

note: Translators: This is an action link users can click to open our general documentation page.
en: Documentation
fa: مستندات

note: Translators: This is an action link users can click to open the General Settings menu.
en: SEO Settings
fa: تنظیمات سئو

en: License Key
fa: کلید مجوز

en: Facebook App ID
fa: شناسۀ برنامۀ کاربردی فیسبوک

en: Facebook Admin ID
fa: آی دی مدیریت فیسبوک

en: Enable Sitemap Indexes
fa: فعال کردن فهرست نقشه سایت

en: Post Types
fa: انواع پست ها

en: Taxonomies
fa: طبقه بندی ها

en: Page URL
fa: آدرس صفحه

en: Last Modified
fa: آخرین اصلاح

en: Additional Pages
fa: صفحه های اضافی

en: Add URL
fa: افزودن آدرس اینترنتی

en: dynamically
fa: به صورت پویا

en: daily
fa: روزانه

en: weekly
fa: هفتگی

en: monthly
fa: ماهانه

en: Priority
fa: اولویت

en: Frequency
fa: فرکانس

en: Edit
fa: ویرایش

note: Translators: This is an action link users can click to open our premium support.
en: Support
fa: پشتیبانی

en: Update Options
fa: بروزرسانی تنظیمات

en: XML Sitemap
fa: نقشهٔ XML وب‌گاه

en: Website
fa: وبسایت

en: Yes
fa: بله

en: Save
fa: ذخیره

en: Cancel
fa: لغو

en: Site URL
fa: آدرس سایت

en: Home URL
fa: آدرس صفحه اصلی

en: Multisite
fa: چند سایته

en: Active Theme
fa: تم فعال

en: Submit
fa: ثبت کردن

en: User Agent
fa: عامل کاربر

en: Add Rule
fa: افزودن دستور

en: Allows you to specify the maximum number of posts in a sitemap (up to 50,000).
fa: به شما امکان تعیین تعداد بیشترین پست را  در یک نقشه سایت می دهد (تا 50,000 ).

en: Select which Post Types appear in your sitemap.
fa: انتخاب کنید چه نوع پست هایی روی نقشه سایت شما نشان داده شود.

en: Include Date Archives in your sitemap.
fa: آرشیوهای داده را روی نقشه سایت شما شامل می شود.

en: Include Author Archives in your sitemap.
fa: آرشیوهای نویسنده را در نقشه سایت شما شامل می شود.

en: Advanced Settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: Front Page
fa: صفحه مقابل

en: View the Changelog
fa: مشاهده تغییرات

en: Watch video tutorials
fa: تماشای آموزش های ویدئویی

en: Getting started? Read the Beginners Guide
fa: شروع کرده اید؟ راهنمای مبتدی ها را مطالعه کنید

en: SEO
fa: سئو

en: Edit SEO
fa: ویرایش سئو

en: Version
fa: نسخه

en: Feature Manager
fa: مدیریت قابلیت ها

en: Performance
fa: عملکرد

en: Video Sitemap
fa: ویدئوی نقشه سایت

en: Edit .htaccess
fa: ویرایش.htaccess

en: Post
fa: پست

en: No
fa: خیر

en: Twitter
fa: توئیتر

en: Facebook
fa: فیسبوک

en: Import
fa: وارد کردن

en: Export Settings
fa: صادر کردن تنظیمات

en: Activity
fa: فعالیت

en: Sport
fa: ورزش

en: Bar
fa: کافه بار

en: Company
fa: شرکت

en: Cafe
fa: کافه

en: Hotel
fa: هتل

en: Restaurant
fa: رستوران

en: Cause
fa: علت

en: Sports League
fa: لیگ ورزشی

en: Sports Team
fa: تیم ورزشی

en: Band
fa: گروه

en: School
fa: مدرسه

en: University
fa: دانشگاه

en: Actor
fa: هنرپیشه

en: Athlete
fa: ورزشکار

en: Author
fa: نویسنده

en: Director
fa: کارگردان

en: Musician
fa: موسیقیدان

en: Politician
fa: سیاستمدار

en: Profile
fa: پروفایل

en: Public Figure
fa: شکل عمومی

en: City
fa: شهر

en: Country
fa: کشور

en: Landmark
fa: نشان اختصاصی

en: Album
fa: آلبوم

en: Book
fa: کتاب

en: Drink
fa: نوشیدنی

en: Food
fa: غذا

en: Game
fa: بازی

en: Movie
fa: فیلم

en: Product
fa: محصول

en: Song
fa: صدا

en: TV Show
fa: شو تلویزیونی

en: Episode
fa: اپیزود

en: Article
fa: مقاله

en: Blog
fa: بلاگ

en: Site Name
fa: نام سایت

en: Featured Image
fa: تصویر ویژه

en: Post Author Image
fa: تصویر نویسنده پست

en: First Available Image
fa: اولین تصویر در دسترس

en: Image
fa: تصویر

en: Custom Image
fa: تصویر سفارشی

en: Summary
fa: خلاصه

en: Twitter Card Type
fa: نوع کارت توئیتر

en: Show Twitter Author
fa: نمایش نویسنده توئیتر

en: Automatically Generate Article Tags
fa: ایجاد اتوماتیک تگ های مقاله

en: Article Section
fa: بخش مقاله

en: Article Tags
fa: تگ های مقاله

en: Person
fa: شخص

en: Organization
fa: سازمان

en: Object Type
fa: نوع Object

en: System Status
fa: وضعیت سیستم

en: Not set
fa: تنظیم نشده

en: On
fa: روشن

en: Off
fa: خاموش

en: N/A
fa: قابل اجرا نیست

en: Operating System
fa: سیستم عامل

en: Server
fa: سرور

en: SQL Mode
fa: حالت SQL

en: PHP Version
fa: نسخه PHP

en: PHP Memory Limit
fa: محدوده حافظه PHP

en: PHP Max Upload Size
fa: سایز ماکزیمم برای آپلود فایل PHP

en: PHP Max Post Size
fa: بیشترین میزان پست یا ورود اطلاعات PHP

en: Google Analytics
fa: گوگل آنالیز

note: Plugin Name of the plugin
en: All in One SEO
fa: سئو کامل

en: Person or Organization
fa: شخص یا سازمان

en: Reset Selected Settings to Default
fa: بازگردانی تنظیمات انتخاب شده به پیشفرض

en: Follow on Twitter
fa: دنبال کردن در توئیتر

en: Robots.txt Editor
fa: ویرایشگر Robots.txt

en: .htaccess Editor
fa: ویرایشگر .htaccess

en: Non-Profit
fa: غیر انتفاعی

en: State/Province
fa: استان/ایالت

en: Default
fa: پیشفرض

en: Run Shortcodes in Title
fa: اجرای کدکوتاه در عنوان

en: Run Shortcodes in Description
fa: اجرای کدکوتاه در توضیحات

en: Site Description
fa: توضیحات سایت

en: First Image in Content
fa: تصویر اول در محتوا

en: Image from Custom Field
fa: تصویر از فهرست سفارشی

en: Twitter Title
fa: عنوان توئیتر

en: Use Keywords in Article Tags
fa: استفاده از کلیدواژه در برچسب مقاله

en: Use Categories in Article Tags
fa: استفاده از دسته‌ها در برچسب مقاله

en: Use Post Tags in Article Tags
fa: استفاده از برچسب محتوا در برچسب مقاله

en: Memory Usage
fa: حافظه استفاده شده

en: PHP Exif Support
fa: پشتیبانی PHP Exif

en: PHP IPTC Support
fa: پشتیبانی PHP IPTC

en: PHP XML Support
fa: پشتیبانی PHP XML

en: Email Debug Information
fa: اطلاعات اشکال زدایی را از طریق ایمیل ارسال کنید

en: Select which Taxonomies appear in your sitemap.
fa: انتخاب کنید کدام طبقه بندی در نقشه سایت شما قرار گیرد.

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Home Page Settings
fa: تنظیمات صفحه اصلی

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایش

en: Title
fa: عنوان

en: Description Format
fa: فرمت توضیحات

en: Description
fa: توضیح

en: Autogenerate Descriptions
fa: تولید خودکار توضیحات

en: Pinterest Site Verification
fa: تائیدیه سایت پینترست

en: Paged Format
fa: فرمت صفحه

en: No Pagination for Canonical URLs
fa: بدون صفحه بندی صفحه برای آدرس های Canonical

en: Canonical URL
fa: آدرس Canonical

en: Use Categories for Meta Keywords
fa: استفاده از دسته‌]ا برای کلیدواژه‌های متا

en: Use Tags for Meta Keywords
fa: استفاده از برچسب برای کلیدواژه‌های متا

en: Manage Google Analytics
fa: مدیریت گوگل آنالیتیکس

en: This string gets appended to the titles and descriptions of paginated pages (like term or archive pages).
fa: این رشته به عناوین و توضیحات صفحات صفحه بندی شده پیوست می شود (مانند صفحات شرایط یا بایگانی).

en: This option allows you to toggle the use of Meta Keywords throughout the whole of the site.
fa: این گزینه به شما اجازه می دهد که استفاده کلمات کلیدی فوقانی در کل سایت قطع و وصل شود.

en: Check this if you want your categories for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
fa: اگر می خواهید طبقات یک پست مشخص به عنوان کلمات کلیدی فوقانی برای این پست انتخاب شود (علاوه بر هر کلمه کلیدی که روی صفحه Edit Post مشخص می کنید) این گزینه را کنترل کنید.

en: Check this if you want your tags for a given post used as the Meta Keywords for this post (in addition to any keywords you specify on the Edit Post screen).
fa: اگر برچسب هایتان در یک پست مشخص که به عنوان کلمات کلیدی فوقانی انتخاب شده را برای این پست هم می خواهید، این گزینه را انتخاب کنید (علاوه بر هر کلمه کلیدی که روری صفحه Edit Post مشخص می کنید).

en: Check this if you want your keywords on your Posts page (set in WordPress under Settings, Reading, Front Page Displays) and your archive pages to be dynamically generated from the keywords of the posts showing on that page. If unchecked, it will use the keywords set in the edit page screen for the posts page.
fa: اگر می خواهید کلمات کلیدی خود را در صفحه نوشته‌های خود تنظیم کنید (تنظیم شده در وردپرس در بخش تنظیمات ، خواندن، نمایش صفحه اول) و صفحات بایگانی خود را به صورت پویا از کلمات کلیدی نوشته های نمایش داده شده در آن صفحه بررسی کنید. در صورت لغو انتخاب ، از کلمات کلیدی تنظیم شده در صفحه ویرایش صفحه برای صفحه نوشته ها استفاده می شود.

en: General Settings
fa: تنظیمات کلی

en: Bad Bot Blocker
fa: مسدود کننده ربات های بد

en: Track Blocked Bots
fa: بوت های مسدود را پیدا کنید

en: User Agent Blocklist
fa: لیست سیاه عامل کاربر

en: Referer Blocklist
fa: لیست سیاه Referer

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The user agent.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched user agent %2$s found in blocklist.
fa: بات‌های مسدود با IP %1$s -- هماهنگ با عامل کاربری %2$s در لیست سیاه یافت شدند.

note: Translators: 1 - The IP address. 2 - The referer.
en: Blocked bot with IP %1$s -- matched referer %2$s found in blocklist.
fa: بات‌های مسدود با IP %1$s -- هماهنگ با ارجاع دهنده %2$s در لیست سیاه یافت شدند.
